הדברת טרמיטים

במדינת ישראל קיימים שני סוגי טרמיטים – האחד: טרמיט קרקע, אשר נמצא עמוק מתחת לפני הקרקע, ואילו הסוג השני: טרמיט עץ, אשר נמצא בתוך העץ. הטרמיטים ניזונים מעץ, הם יכולים לאכול חלקים מהבית שלכם או אפילו את כל הבית בכללותו, באם הבית עשוי מעץ, חלקים כגון: רהיטים, משקופים, דלתות וכיוצא בזה. לאחרונה התגלו במדינת ישראל בבתים מסוימים טרמיטים אף בין ספרים ישנים למיניהם ולעיתים נדירות ניתן אף להבחין בנזקי העץ שנעשים באמצעות הטרמיטים וזאת בשל העובדה שהפעילות המזיקה נעשית בחלקו הפנימית של העץ. רק באמצעות הסרתו של החלק החיצוני, ניתן להבחין בנזק העצום אשר אותו חוללו הטרמיטים. במקרה שעל ביתכם השתלטו טרמיטים – אתם זקוקים לשירותי הדברת טרמיטים. ההדברה של הטרמיטים מתבצעת באמצעות פיתיונות ליצירת חייץ תת קרקעי. כך למעשה תמנעו מהטרמיטים לחדור לתוך הבית שלכם, והפיתיון מהווה להם מזון קרוב יותר לפיהם. הפיתיון מגלה את פעילות הטרמיטים בהקדם האפשרי, אזי ניתן לבצע הדברה מוקדמת. ההדברה תתבצע באופן המידי כאשר תתגלינה סימני הנגיעות. ההדברה מבוצעת בעזרת חומר ממית ללא ריסוס.

 מהלך הדברת טרמיטים

מה שיכול לסבך קמעה את הדברת טרמיטים הינו הצורך בבקרה עליהם. מצד אחד, בדיוק כמו הדבורים, הנמלים והצרעות – גם הטרמיטים הינם יצורים חברתיים אשר חיים בקן שכולל מלכה מתרבה ופועלים שמגנים עליה, הטרמיטים בדומה לג’וקים הינם בעלי קצב התרבות גבוה של מיליוני פריטים בשנה. מן הפן השני, בניגוד למלכה, הטרמיטים אוכלים הרבה מאוד וגם צוברים מזון. באופן כזה הטרמיטים ינסו לאכול את הבית שלכם על כל תכולתו. כאמור, התזונה של הטרמיטים הינה מוצרי עץ מעובד, כאשר העדיפות הראשונה שלהם הינה עץ אורן. העץ מכיל סוג של תאית, אשר מתעכלת על ידי חיידק שנמצא בבטנם של הטרמיטים. תוכלו לזהות את הטרמיטים, במידה ויבואו לבקר בביתכם, באמצעות הסימנים הללו – הם ללא עיניים, בהירים ביותר וכן הם נמלטים מאור. מהלך הדברת טרמיטים חייב להיעשות.

 

שלושת השלבים של ההדברה

  1. הזרקת חומר הדברה לתוך משקופי העץ, זרחן אורגני.
  2. קידוח חורים לאורך הצד הפנימי של קיר המעטפת במרחקים של שלושים סנטימטר בין חור לחור והזרקת חומר הדברת טרמיטים זרחן אורגני בלחץ גבוה. הטיפול ימנע נגיעות במקום.
  3. חפירת תעלה מהצד החיצוני של המעטפת ברוחב של ארבעים סנטימטר ובעומק דומה, בצמוד לקיר ככל שניתן, בהמשך יש צורך להציף את התעלה עם חומר הדברת טרמיטים זרחן אורגני.