הדברה בקריות

מושג חדש יחסית המתאר סוג חדש של הדברה, הוא המושג המוכר כהדברה אקולוגית, הדברה אשר לא פוגעת בסביבה ואשר מאפשר פגיעה ספציפית במזיקים עצמם אך ורק. כאשר החלו האיסורים של משרד איכות הסביבה ומשרד הבריאות החלה המגמה של הדברה בקריות אקולוגית שהפכה למגמה בעזרת רעלים זרחניים. רעלים זרחניים אלו התפרקו לאט לאט ונשארו יעילים לטווח הארוך לאחר היעלמות המזיקים, חלחלו אל מי התהום והרעילו את המים שלנו, פגעו במיני חי סובבים שנחשפו להשפעתם והיוו סיכון לבני הבית, בהם ילדים רכים וחיות מחמד. מי מאתנו איננו חושש מפני מתקפת מזיקים? המטבח מפסיק להיות האזור המשפחתי והחמים והכנת האוכל בו הופכת להיות מהירה על מנת לצמצם את המגע עם המזיק, אנו חרדים עם המפגש בין מה שאנו תופסים כמאיים עם המרחב הנוח והנינוח הפרטי ועושים בו כשלהם, אל המגירות, אל המזווה ואף אל המקרר, כל הבית למעשה חשוף לחדירתם של המזיקים בכל שעות היממה, שבעה ימים בשבוע.

 

מה היא הדברה ירוקה ומה הם היתרונות שלה?

הדברה ירוקה הינה שיטה להרחקת מזיקים תוך מינימום השפעה שלילית של חומרי ההדברה על המערכת האקולוגית. הדברה מהסוג הזה עולה ביחד עם האינטרס לשמור על איכות הסביבה בטווח הארוך והן בטווח הקצר. זו הדברה יעילה עבור בתים פרטיים, עסקים, משרדים וכן שטחים ציבוריים וחקלאיים. על מנת לבצע הדברה בקריות ירוקה במדינת ישראל מתעורר הצורך בתעודה אשר מעידה על סיום בהצלחה של קורס אשר נמשך במהלך כשנה בפיקוחו של המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. בין היתר כוללת ההכשרה של המדבירים נושאים כמו למשל – טוקסיקולוגיה, ביולוגיה וזואולוגיה. את מבחני ההסמכה נדרשים התלמידים לעבור בסיום הקורס שלהם. ההיתר הבסיסי להדברה ירוקה כולל הדברה בקריות של חרקים וכן מכרסמים, בעוד בשלבים יותר מאוחרים ישנה אפשרות לגשת לקורס נוסף אשר מסמיך את המדביר להתמחות באיוד. התמחות זו מאפשרת שימוש בגז לצורכי הדברה בקריות והיא מלווה בלמידה ושינון של נושאים חדשים, הגבלות ותקנות רגולטוריות והוראות בטיחות.

 

מה הם המאפיינים של הדברה ירוקה?

הדברה זו מתבססת על חומרים אורגניים בלבד, ולכן אינכם צריכים בזמן ההדברה לעזוב את הבית או את  המשרד. המדביר מרסס בעצמו בלי מסיכה וכך מעלה את האפשרות של זיהוי מזיקים. בהדברה אקולוגית וירוקה משתמשים בחומרים שהם אך ורק ידידותיים לסביבה ואינם מזיקים לה, אך לא מוותרים על יעילות הרחקת המזיקים, וזוהי המטרה החשובה מכל.