האמת? רבים יסכימו כי יש מעט דברים מבהילים ומבחילים יותר מאשר לראות עכבר חוצה במהירות הבזק את הסלון ולפני שמספיקים לומר עשרים ושתיים הוא כבר חומק לו חיש קל ונסתר מן העין.

קיימות שיטות שונות ללכידת עכברים ולהדברתם. יש כיום היצע מגוון של מוצרים ותכשירים, מהם ירוקים וידידותיים לסביבה ולאדם (אם כי פחות לעכברים…): יש פיתיונות ריח, תחנות האכלה, מלכודות הנחשבות “הומניות” מאחר שהעכבר נלכד בהן שלם וללא פגע, תרסיסים שונים ועוד.

אין תרופות פלא ואין נוסחאות קסם אבל על מנת להגביר את הסיכוי ללכידת עכברים רצוי להשתמש באמצעי לכידה מגוונים.

האפשרויות כוללות בין היתר:

  1. מלכודת דבק – מבוססות על שיטת “מצליח”… זו לא רק מלכודת מוות לעכברים אלא מוות בייסורים. חלק מהעכברים יצליחו להערים על המלכודת ולחמוק ממנה וחלק שיילכד בה אלול למות לאט, לא אחת תוך כדי כרסום איבריו במאמציו הנואשים לצאת מהמלכודת. מאחר שאנשים נגעלים ממראה עכבר בכלל וממראה עכבר מפרפר בחוסר אונים דבוק למלכודת בפרט הם זורקים את המלכודת לאשפה בעוד העכבר גוסס למוות עליה.
  2. מלכודת כלוב- מדובר בקופסה מלבנית שבתוכה מניחים פיתיון. כשהעכבר נכנס ומנסה לנגוס בפיתיון הדלת נסגרת אליו וכולאת אותו בתוך המלכודת.
  3. מלכודות קפיץ – מלכודת זולה (כ- 30 ₪) ניתנת לשימוש רב פעמי, לא גורמת סבל לעכבר.
  4. תיבות האכלה- מדובר במוצר שיש בתוכו מסלול של פיתיונות רעילים. עכברים שאוכלים עלולים למות בתוך ימים אחדים ולא בו במקום, לכן מומלץ להניח סוג זה של מלכודת מחוץ לבית, במחסנים ובמרתפים, סמוך לקירות, היות שעכברים רגילים ונוטים ללכת בסמוך להם.
  5. טבליות עם ריח בשר או דגים המושכים את העכברים.

ניקיון והיגיינה  כאמצעי מניעה יעיל

עיניכם הקוראות עדות- הפתרונות הייעודיים השונים אינם מתוחכמים. מדובר באמצעים פשוטים, זולים, אשר יעילותם שונה ומשתנה ולא אחת תלוית מזל, אבל מתברר כי רובם יעילים למדיי.

חשוב לציין כי שמירה קפדנית על ניקיון והיגיינה חיונית והכרחית לצמצום היתכנות הימצאותם של עכברים בבית. אמצעי מניעה זה יכול להינקט על ידי כל אחד בסביבה הקרובה שלו בכלל ובביתו בפרט.

בשל חמקמקותם של העכברים ובהינתן אי האפשרות לתפוס אותם בידיים, אין מנוס משימוש באחת ממלכודות העכברים הקיימות עדי להיפטר מהם. עכברים מהווים לא רק מטרד אסתטי אלא מפגע תברואתי וסכנה בריאותית. שומר נפשו ירחק ו… ירחיק עכברים.

בשורה התחתונה- מי מכם שמתלבטים בין לכידת עכברים לבין הדברתם יכולים לבחור את הפתרון המועדף עליהם. החסים על חיי עכברים מעצם היותם יצורים חיים עשויים להעדיף מלכודות, אשר העכברים הנלכדים בהן לא נפגעים ולא ניזוקים כלל, ולשחררם לחופשי במקום ריק מאדם- שדה  או חורשה, אבל במקרה כזה הם עלולים לשוב ולהוות מטרד ובעיה עבור אנשים.